Cart

Avuç içi damar tanıma teknolojisi, avuç içinde bulunan kan damarlarının her insanda farklı olmasından yola çıkılarak keşfedilmiş bir teknolojidir.55eaf424f018fbb8f8a16652

Bu teknolojide ilk olarak sensör tarafından kan damarlarına infrared ışık gönderilerek damar yapısı ortaya çıkarılır. Damar yapısının ortaya çıkmasında, kanda bulunan hemoglobinin gönderilen infrared ışığı soğurması ilke edinilmiştir.

Damar tanıma teknolojisinde kandaki hemoglobin kullanıldığından dolayı tanımlama yapılan uzvun canlı olması, damar içinde kan bulunması önem kazanmakta ve teknolojiye katma değer katmaktadır.

Sensör görevi gören IR kamera sayesinde elde edilen görüntü, biyometrik api sayesinde

yine sensör üzerinde sayısal bir değere dönüştürülür.

 

Sonrasında bu sayısal değer, 256bit AES algoritmasıyla şifrelenerek güvenli veri iletişimi için sunucu/istemci bilgisayarlara iletilir.

Palm (Avuçiçi) Damar tanıma teknolojisinin, diğer teknolojilere göre en büyük avantajı elin kesilmesi, zedelenmesi durumlarında damar yapısı etkilenmeyeceği için çalışmaya devam etmesidir. Dezavantaj olarak ise kullanılan template boyutunun işlenmesi için diğer teknolojilere göre daha yüksek işlemci kapasitesi gerekmesi ve 1:N kullanımlarda daha yavaş çalışmasıdır.

 

 

Avuçiçi damar teknolojisinin başlıca kullanım alanları aşağıdaki gibidir;

  • ATM Cihazları
  • Medikal Tanımlama (SGK, Hastane, Eczane…)
  • Geçiş Kontrolü
  • Personel Devam Kontrolü
  • Web Tabanlı Kimlik Uygulamaları
  • Sistem Oturum Açma İşlemleri