İnsan sirkülasyonunun yoğun olduğu yerlerde en fazla dikkat edilen unsurlardan biri de güvenliktir. Güvenlik bir oluşumun sürdürülebilir olmasının en etkili ön koşullarından biridir. İnsanların toplu olarak bulunduğu hava limanları, terminaller, alış veriş merkezleri, sinema, tiyatro, konser alanları, hastaneler, resmi daire ve kurumlar güvenlik önlemleri alınması gerektiren başlıca yerlerdir. Bir alanın güvenliğini sağlamak için farklı farklı sistemlerden yararlanılabilinir.

 

Bunların dışında, azami güvenlik gerektiren yer ve binalarda, örneğin; Havalimanları, sınır kapıları, önemli kurum ve kuruluşlarda veya büyük alışveriş merkezlerinde X-RAY olarak adlandırılan dedektörler kullanılmaktadır. Bu dedektörlerin en büyük farkı, tarama alanının altında özel yansıtıcılar bulunmasıdır. Bu şekilde içinden geçen her hangi bir objenin ya da paketin (çanta, bavul v.b.). içinde farklılıklar gösteren cisimleri negatif tonlarda renklendirip bilgisayar ekranına yansıtmak sureti ile objelerin cins ve mahiyeti hakkında görsel bilgiler verebilmesidir. Bu özellik, sadece altında yansıtıcılar bulunmasından dolayı kısa bir aralığa nüfus edebilecek mahiyettedir. Bu durum, diğer tüm dedektörler için söz konusu olamayacak bir özelliktir ve sadece güvenlik kontrollerinde belirli şartlar yerine getirildiğinde çalışabilecek sistemlerdir. Bu tür güvenlik sistemleri, yoğun insan sirkülasyonu olan yerlerde, paket, çanta ve bavul gibi tek tek kontrol edilmesi zaman kaybettirip kapılarda beklemelere yol açabilecek durumlarda tercih edilmektedir.


Güvenlik dedektörlerinin çalışma prensipleri, bilinen metal dedektörleri ile benzer mantıkla çalışır ve insanların üzerinde saklayabileceği metal suç unusurlarını tespit etmeye yarar. Kişi eğer üzerinde metal bir cisim taşıyorsa KAPI DEDEKTÖRÜ ya da ÜST ARAMA DEDEKTÖRÜ bu metali tespit edip güvenlik görevlisini uyarır. Böylece gelen sesin şiddetine, ışığa ya da titreşimine bağlı olarak güvenlik görevlileri bu kişileri daha detaylı arama ihtiyacı hissedebilir. Böylece suç unsuru sayılabilecek bir alet henüz içeriye giremeden etkisiz hale getirilmiş olur.