Özel güvenlik hizmetlerinde kişilerin kontrolünde kullanılan metal kapı detektörlerleri kapı şeklinde üretilmiş olup, kontrole tabi kişiler metal kapı detektörü içinden yürüyerek geçerken üzerinde bulunan metal cisimler sinyal ile uyarı verirler. Sinyaller cismin hacmine ve ağırlığına göre artıp azalabilmekte, metale hassasiyetin seviyesi küçük cisimlerde daha az, büyük metal nesneler geçtiğinde ise daha fazla olup cihaz sesli ve/veya ışıklı haber vermektedir.

Metal kapı dedektörleri elektromanyetik alan prensibi ile çalışırlar. Kapı  şeklindeki alanda bir elektromanyetik alan oluşturarak içerisinden geçen insan üzerindeki metali metal yoğunluğuna göre tespit ederler.

Son senelerde gelişen teknoloji sayesinde üreticilerce metal kapı dedektörlerinin işlevselliğini arttırılmış, daha detaylı tespit yapmaları sağlanmıştır. Fiyat, Marka ve modele göre üzerlerinde farklı ekstra özellikler barındırabilirler.

Dijital kapı dedektörlerinin hassasiyeti ayarlanabilir. En yüksek seviyedeyken, ataç  küçüklüğündeki cisimleri bulup yerini tespit edebilir. Özel güvenlik görevlisi veya  yetkili; Kapıyı, ebat ve ağırlığa göre ayarlayıp madeni para, anahtar, mücevher, kemer tokası gibi nesnelerden oluşabilecek yanlış alarmları engelleyebilir. Fabrikalar, bankalar, siteler, alışveriş merkezleri, hastaneler, havaalanları, organizasyonlar, fuar merkezleri gibi çeşitli yerlerde kullanılır.

Önemli Not: Çanta ve paketlerin kontrol edildiği kontrol cihazları x-ray cihazları olup, x ışını ile çalışmaktadırlar. Metal kapı dedektörleri ise elektromanyetik alan ile çalışırlar ve bünyesinde x ışını yapısı bulunmaz. Bu nedenle insan vücuduna zararsız olup, Kalp atışına, hamile bayanlara, teyp, video kaydedici vs. cihazlara da zarar vermez. Aynı zamanda x-ray cihazlarına nazaran daha ucuz fiyatları bulunan metal kapı dedektörleri tercih edilmektedir. Kişi üst araması uygulamasında el tipi dedektörler ile birlikte kullanılması güvenlik açısından yerinde bir uygulamadır.